Із 70-річчям привітав колектив Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького професора, доктора історичних наук Анатолія Чабана.

Сімдесят — п’ятдесят — двадцять п’ять років — такі знакові дати відзначає ювіляр цього року. Справді, 70 років тому у Джулинці — мальовничому селі на Південному Бузі, що на Вінниччині, у сім’ї сільських інтелігентів побачив світ малий Анатолій.

Більше п’ятдесяти років тому він розпочав трудову діяльність учителем сільської школи на Кіровоградщині.

А у 1991 році, тобто 25 років тому, його доля тісно пов’язала із Черкаським педагогічним, а нині Черкаським національним університетом імені Богдана Хмельницького.

у 1990 році він розпочав викладання вперше запровадженого в інституті курсу історії України. А у 1994 році став одним із ініціаторів відкриття історичного факультету, який за час свого існування перетворився у добре знаний в Україні освітній та науковий осередок. Тут він пройшов шлях від старшого викладача, доцента, до професора, дійсного члена Української академії історичних наук. Із створенням факультету очолив кафедру історії України.

Паралельно з педагогічною діяльністю Анатолій Юзефович займається науковою роботою. Його зусиллями із середини 90-х років ХХ ст. в університеті діє історична школа з дослідження історії Середньої Наддніпрянщини — етнічного та державотворчого ядра України. За його безпосередньої участі на базі факультету було створено академічний Центр досліджень історії регіону, реалізована держбюджетна тема «Геополітичні аспекти етносоціальних процесів Середнього Подніпров’я». Професор Анатолій Чабан — один із засновників Наукового товариства істориків-аграрників. Результатом його наукової діяльності стала публікація близько 350 наукових праць.

Свої наукові надбання професор Анатолій Чабан активно втілював у життя  під час роботи у державних органах управління областю. Працюючи у 2000–2003 та 2008–2010 роках заступником голови Черкаської обласної державної адміністрації із гуманітарних питань, особливу увага приділяв збереженню історико-культурної спадщини області.

Працюючи першим секретарем Посольства України у Республіці Казахстан Анатолій Юзефович основну увагу приділяв згуртуванню української громади Казахстану.

Нині професор Чабан, працюючи на кафедрі археології та спеціальних галузей історичної науки ННІ історії та філософії ЧНУ ім.Богдана Хмельницького, викладає актуальні курси інтеграції України у світовий цивілізаційний простір, «Європейський вибір України», «Середня Наддніпрянщина у контексті історії України». У 2015 році проводив лекції та практичні заняття у технічному університеті м. Дармштадт (ФРН) та університеті м. Гент (Бельгія).

Його діяльність достойно поцінована державою. Анатолій Чабан нагороджений орденами «Знак Пошани» (1976 р.), «Данила Галицького» (2009 р.), грамотами Президії Верховної Ради УРСР (1979 р.), Верховної Ради України (2003 р.), знаками «За особливі заслуги перед Черкащиною» (2006, 2010 рр.), «Відмінник освіти України» (1998 р.), «Почесний краєзнавець України» (2015 р.). Неодноразово обирався депутатом Черкаської обласної ради, Уманської та Черкаської міських рад.

Це тільки окремі, найяскравіші віхи його життя і діяльності. Не дивно, що вітання у свій день народження Анатолій Юзефович отримував із України та з-за кордону.

Рідний університет теж привітав ювіляра. Вітанням від імені ректора Олександра Черевка розпочалися урочистості на честь Анатолія Чабана. Перший проректор Василь Мойсієнко вручив Анатолію Юзефовичу нагрудний знак «Почесна відзнака ректора».

Привітав  ювіляра і перший заступник голови Черкаської облдержадміністрації Віталій Коваль.

— Я хоч і не був студентом Анатолія Юзефовича, та під його керівництвом опановував нелегку справу державного управління, — сказав він. — І він завжди підтримував, допомагав знайти правильні, виважені рішення.

Віталій Володимирович зазначив, що Анатолій Чабан — державна людина і патріот свого краю. Тому найвища на Черкащині відзнака «60-річчя Черкаської області» стала справжнісм визнанням його заслуг перед краєм Богдана і Тараса.

Почесну грамоту і теплі слова вдячності отримав ювіляр від представників профспілок —  керівника профспілкової організації університету Анатолія Стеценка та представника обкому профспілки працівників освіти Світлани Панченко.

Привітали Анатолія Юзефовича директор ННІ історії і філософії Наталія Земзюліна, директори ННІ іноземних мов Людмила Швидка та природничих наук Тетяна Нінова.

Від Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців на урочистості прибула ціла делегація у складі керівника організації Василя Мельниченка та її активих членів Валентина Лазуренка і  Григорія Голиша. Останній як директор університетської бібліотеки, подарував імениннику книги  та повідомив, що днями виходить створений колективом бібліотеки бібліографічний покажчик праць професора Чабана.

Ювіляра привітали і представники ради ректорів вищих навчальних закладів Черкащини, і вчителі області, і журналісти.

Чимало надходило вітальних телеграм — від директора Інституту історії України НАН України, академіка Валерія Смолія, голови Національної спілки краєзнавців України Олександра Реєнта, міського голови Черкас Анатолія Бондаренка, керівника черкаських фіскальників
Максима Криштопи та багатьох інших.

Вітали професора колеги з ННІ історії, учні, аспіранти. А наймолодший в області сільський голова Артем Кухаренко адресував ювілярові пісню.

Пісенний дарунок прозвучав і від ансамблю народної музики «Росава» Черкаської обласної філармонії. Свого часу Анатолій Юзефович долучився до створення цього творчого колективу.

Подякував за путівку в майбутнє і художній керівник гурту «Черкащанка» Валентин Луценко: «Свого часу Анатолій Юзефович направив нас на правильний шлях, і зараз ми вдячні йому за свої творчі успіхи», — сказав він.

Дякуючи за теплі слова і вітання, Анатолій Чабан розповів присутнім про свій життєвий шлях. Подякував дружині і родині. Адже вони є справжньою підтримкою упродовж життя, його гордістю. Так, доньки професора також вже доктори філософії і працюють в університетах Нової Зеландії і США. А свято з дідусем розділила крихітна онучка Майя з Нової Зеландії.

Щиру вдячність ювіляр висловив на адресу друзів, колег, видатних особистостей та звичайних людей, які зустрілися на його довгому, але щедрому на події життєвому шляху.

Він зазначив, що спільно з ними усіма багато зроблено і пообіцяв не зупинятися на досягнутому.

 

Прес-служба Черкаського національного університетту імені Богдана Хмельницького