Тридцяту річницю Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України урочисто відзначили в Черкасах.

Як повідомляє видання «Прочерк», 30-річчя створення обласного краєзнавчого товариства, по суті, є водночас і 30-річчям відродження активного дослідження історії рідного краю на Черкащині. Адже після сталінського розгрому краєзнавства ця наукова дисципліна ще багато десятиліть не могла оговтатися. Лише окремі фахівці докладали зусиль у галузі дослідження минувшини своєї малої батьківщини і розвивали краєзнавчу справу на Черкащині. Важливу роль у становленні краєзнавства мала пошукова робота зі створення тому «Черкаська область» у всеукраїнській серії фундаментального видання «Історія міст і сіл України» (1972 р.).

Створення 9 грудня 1989 року обласного краєзнавчого товариства, котре в 1990 році ввійшло у склад Всеукраїнської спілки краєзнавців (з 2008 року — Національної спілки краєзнавців України), відзначило собою початок нового етапу розвитку краєзнавчого руху. Розпочалося видання збірок наукових праць «Краєзнавство Черкащини», від 2003 року в області започатковано проведення регулярних краєзнавчих конференцій.

Як зазначив під час урочистостей голова обласної організації Національної спілки краєзнавців, професор Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Василь Мельниченко, ядром сучасного краєзнавчого руху є університети. Саме викладачі вищої школи становлять основну частину членів краєзнавчої організації (загалом до обласної організації НСКУ входить понад 120 осіб). Спілка краєзнавців активно співпрацює і з заповідниками та музеями, які діють на Черкащині.

Заступник голови обласної ради Андрій Сегеда, вітаючи краєзнавців області з ювілеєм, відзначив важливість «малої історії», яка наповнює змістом загальну канву минувшини, сформовану історичною наукою.

Із ювілеєм краєзнавчої організації черкаських дослідників привітали в.о. директора департаменту культури та взаємозв’язків з громадськістю Черкаської ОДА Людмила Товстопят, міський голова Черкас Анатолій Бондаренко, начальник управління освіти і науки ОДА Валерій Данилевський, керівники галузевих профспілкових організацій Ольга Жалдак і Василь Марштупа, директор Державного архіву Черкаської області Тетяна Клименко, заступниця голови НСКУ Руслана Маньковська, директор Шевченківського національного заповідника Мар’я Піняк, директор Черкаського художнього музею Ольга Гладун, директор обласного Будинку вчителя Світлана Панченко, керівники творчих спілок на Черкащині — письменницької Володимир Поліщук, майстрів народного мистецтва Ольга Мартинова, журналістської Тетяна Калиновська, художників Іван Фізер, представники університетів Черкащини.

За словами ректора Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Олександра Черевка, праця краєзнавців служить для того, щоб і малі, і дорослі любили свою батьківщину. Сам Олександр Черевко неодноразово показував приклад небайдужого ставлення до історії рідного краю, започаткувавши свого часу тематичну Державну програму «Золота підкова Черкащини».

— Любити свій край, національну культуру, рідну мову — домашнє завдання для кожного з нас, — переконаний Олександр Володимирович. — На жаль, на національну справу завжди не вистачає грошей. Цим заходом ми нагадуємо, що роботу дослідників треба підтримувати. Додаткові можливості дає децентралізація. У бюджетах місцевих громад слід знаходити місце для краєзнавства. Адже в населених пунктах є багато важливих об'єктів, невеликих музеїв. Вони збагачують нас як народ і наповнюють нашу історію.

Черкаських краєзнавців було нагороджено обласними, міськими та галузевими відзнаками. Серед нагороджених багато науковців Черкаського національного — Сергій Корновенко, Лариса Синявська, Лариса Лисиця, Григорій Голиш, Анатолій Чабан, Тетяна Клименко, Анатолій Морозов, Олена Костюкова.

А вокальний гурт ЧНУ «Мелодія» підготував учасникам урочистостей творчий дарунок.

Фото: Департамент освіти і науки Черкаської ОДА