Адреса: 18031, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 81

Телефони: (0472) 37-15-51

Режим роботи: за попередньою домовленістю


Відповідальна особа: Ілюха Олександр Володимирович

Зоологічний музей заснований у 30-х роках ХХ століття. Після звільнення міста Черкаси, навесні 1944 року, проведено відновлювальні роботи експозиції музею. Під керівництвом доцента Орлова П. П., який очолював орнітологічний напрям досліджень, було проведено відновлення вже чинних та створення нових зоологічних колекцій. Значний внесок у розширення, поповнення та збереження експозиційного фонду музею зроблено у період 50-90 років ХХ століття Кузнєцовим Д. І., Самарським С. Л., Дудником О. М., Козловою А. З., Нікітченко Н. Т., Горбенко А. С. Нині зоологічний музей підпорядкований кафедрі біології екології та агротехнологій ННІ природничих та аграрних наук. Загальна площа музею – 78,3 м2. В експозиції є два відділи – безхребетні і хребетні тварини. На сьогодні в музеї понад 500 експонатів. Експозиція музею представлена наступним чином: безхребетні тварини – 168, представники іхтіофауни – 31, земноводні та плазуни – 13, представники орнітофауни – 62, ссавці – 23 експонатів. Серед представленої експозиції музею є досить цінні експонати, які були виготовлені на початку ХХ століття і збережені у відмінному стані до сьогодні, це: качкодзьоб, крилан, панголін.

В ентомологічній експозиції музею, яка є найбільшою, представлені як рідкісні види комах, так і найпоширеніші шкідники сільського та лісового господарства. Орнітологічна колекція охоплює понад 60 видів.
Матеріал походить головним чином з Черкаської області, хоча є представники, поширені в Північній Америці, Східній Автралії, Пакистані, північно-західній Африці. Матеріал зберігається в 19 стендових колекціях, які містяться в 601 авдиторії, головного корпусу Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького. Експозиція та окремі експонати зоологічної колекції використовуються у проведені лабораторних робіт і практикумів із зоології безхребетних та хребетних тварин, практикумів зі спецкурсів: орнітологія, теріологія, етологія, батрахогерпетологія, зоогеографія, екологія тощо.

Зоологічний музей є центром екологічної просвіти студентів і учнів університету та інших закладів освіти міста та області. На базі колекцій музею ведеться підготовка дипломних робіт студентів та наукових досліджень учнів. Систематично проводяться екскурсії, навчальні заняття, засідання зоологічного клубу ННІ природничих та аграрних наук, підготовчі тренінги студентів та учнів до участі в олімпіадах з біології та екології.